Menu

Jak wybrać szampon do włosów? Patrz na skład i znajdź swój typ!


Świadome kobiety wiedzą, że nie od szamponu zależy kondycja naszych włosów. Dużo ważniejsze jest to, czy stosujemy odpowiednie produkty pielęgnacyjne (oleje, odżywki, maski, płukanki). Niestety prawda jest pomiędzy. Również w trakcie oczyszczania możemy zaszkodzić włosom wybierając szampon, który np. zawiera nieodpowiednie substancje.

szampon-do-wlosow.jpgMycie włosów to podstawa ich pielęgnacji. Oczyszczenie kosmyków i skóry głowy z kurzu, nadmiaru łoju (w odpowiedniej ilości jest włosom potrzebny) i pozostałości produktów do stylizacji jest konieczne. Tylko czyste i świeże włosy mają nieograniczony dostęp do tlenu i łatwiej wchłaniają składniki odżywcze. Zabrudzenia mogą wpływać wyłącznie niekorzystnie.

Szampony do włosów spełniają przede wszystkim funkcję oczyszczającą. Nowoczesne technologie pozwalają jednak, aby już w produkcie oczyszczającym przemycić trochę cennych składników odżywczych. Stąd współcześnie dostępne szampony do włosów mogą również pielęgnować włosy i skórę głowy. To dlatego wybór odpowiedniego szamponu może być trudny.

Składniki szamponów do włosów

Wybierając idealny szampon do potrzeb naszych włosów trzeba mieć na uwadze, w jakim są stanie. Można wtedy przeanalizować skład kosmetyku pod kątem tych właśnie potrzeb. Jest jednak zestaw pewnych składników, które będą cenne dla każdego typu włosów.

Co powinien zawierać idealny szampon do włosów?

  • ceramidy (ochraniające włosy przed wysuszaniem);
  • proteiny np. kolagen, keratyna (wspomagają wzrost włosów);
  • pantenol, czyli prowitamina B5 (regeneruje i łagodzi podrażnienia);
  • witaminy A i E (ochraniają przed promieniowaniem UV);
  • naturalne oleje roślinne (nawilżają, wygładzają, chronią, nabłyszczają);
  • ekstrakty ziołowe (działają leczniczo, regulują pracę gruczołów łojowych).

Oczywiście oprócz substancji o cennych właściwościach, można znaleźć w szamponach także te niekorzystne dla włosów. Jest ich dużo mniej, ale warto się ich wystrzegać. Po pierwsze, zaburzają działania naturalnych substancji i utrudniają ich wchłanianie. Po drugie, mogą powodować wysuszanie lub obciążanie włosów, a w konsekwencji je osłabiać.

Czego unikać w kosmetykach do oczyszczania włosów?

  • szkodliwe alkohole m.in. Alcohol (denat.), Benzyl Alcohol, Ethyl Alcohol;
  • ciężkie silikony m.in. Simethicone, Trimethicone, Trimethylsilozysilicates;
  • składniki spieniające m.in. SLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLES (Sodium Laureth Sulfate);
  • oleje mineralne m.in. Mineral Oil, Paraffin Oil, Petrolatum, Vaselinum Flavum.